Jelikož se mi povedlo vytáhnout populaci na 50 000 investorů a mám nahráno 220 hodin, tak se považuji za kvalifikovaného pustit se do hodnocení hry.
S Annem jsem se setkal poprvé v podobě Anno 1404 (dále jen A4). Vím, že předtím byly ještě tři jiné tituly, ale ty mě minuly. A4 jsem miloval a dal jsem skoro všechny úspěchy, ale ani to nebylo bez chybky, hlavně způsob válčení se mi zdál poněkud podivný. Pak bohužel přišlo Anno 2070. Natěšený po A4 jsem si objednal sběratelku a bylo to velké zklamání. I ten solární robůtek, co byl jako merch, stál za prd. Nešel složit a pak ani nefungoval. Hra mě taky moc nezaujala, ani kampaň jsem nedohrál. No chuť jsem si spravil Annem 2205 (dále jen A2). Stále to bylo moc jednoduché, ale líbilo se mi kolonizovat měsíc a arktická lokace byla taky povedená. O to víc jsem se těšil na Anno 1800 (dále jen A8) a moje naděje byly naplněny. Dostali jsme kvalitního nástupce A4! I když A4 s mi o fousek líbí víc. Možná je to jen nostalgií.
A8 má parádní grafiku, je to náročnější, než předešlé hry, hlavně díky rozdělení potřeb na potřeby k povýšení a spokojenost, která má vliv na příjmy z daní. Nejvíc se mi ale líbí ty kulturní sady. Mám rád sbírání a dává to hře další rozměr. Taková minihra ve hře. Člověku vždy udělá radost, když najde nový předmět, který ve sbírce ještě nemá. Prostě mé srdce sběratele plesá. Rád sbírám i úspěchy.
Nicméně nic není dokonalé, ani A8. Některé věci bych přidal, jiné udělal trochu jinak.
1) Zavedl bych možnost vydávat rozkazy i v pozastavené hře. Je to běžný mechanismus v jiných hrách. Vím, že to v minulých dílech nebylo, ale Anno 1800 je zatím nejkomplikovanější díl série. Nejen, že se hráč musí starat o poměrně komplexní potřeby (dle mého názoru nejnáročnější systém, co zatím byl), ale to vše v několika regionech zároveň. Regiony sice byly i v A2, ale tam byly potřeby poměrně snadné, pak tam vše bylo podle regionů a ne ostrovů, takže v A8 jsou čtyři regiony, ve kterých je X dalších podregionů (ostrovů). A hlavně v A2 nebyli soupeři. Vést válku na třech místech, mezi kterými je nutno překlikávat, zatímco soupeř může své jednotky ovládat současně je dost na prd. V A4 sice byli soupeři a složitější systém potřeb, (než v A2) ale zase tam byl jen jeden region. Když se to sejde, tak člověk někdy neví, co dřív. Expedice si žádá pozornost, loď připlula do regionu, postava nabízí úkol, je nový přistěhovalec, noviny ke kontrole, na loď útočí, lidem je zima a něco někde vybuchlo. Přinejmenším u lehké a střední hry by to povolit mohli. Člověk neustále bojuje s místem (viz další bod) a tak se snažím všechno co nejlépe poskládat a to chce čas a ne být neustále k něčemu odvoláván.
2) Ostrovy s více místem. Ostrovů je dost a jsou i poměrně velké, ale velkou část z nich zabírají hory, skaliska a řeky (hlavně v Novém světě a Arktidě). Podle mě zbytečně moc. V A4 byly řeky aspoň k něčemu, ale tady jsou jen překážkou. Stále je nejtěžší aspekt hry boj s místem.
3) Elektrárny by neměly mít pole působnosti. Měly by působit pro ostrov, jako celek bez ohledu na to, kde jsou umístěny. U skladišť, tržišť, hospod, kostelů, hasičů atd… To chápu, tam jde o docházkovou vzdálenost. Přeci nebudou lidi chodit do hospody či kostela na druhou stranu města. Leč energii lze rozvádět poměrně snadno. Samotný princip elektráren je nelogický. Jednak že spalují ropu místo uhlí a jednak, že energie z nich se dostanou jen kousek od nich. To s tou s tou ropou bych překousl, ale ten dosah mě štve. Mít umístěné elektrárny uprostřed města je děs. Jednak to nevypadá hezky. Mít uprostřed města plného domů investorů hnusnou čoudící elektrárnu je prostě děs. Pak také ta železnice. Buď musí přepůlit celé město, nebo je půlka šoupnutá o dva čtverečky mimo a to taky nevypadá pěkně. Navíc se s tím dost blbě počítá od začátku stavění. Nové DLC sice přineslo elektrárnu bez nutnosti kolejí, ale produkce plynu je dost náročná a stejně zůstává nutnost mít tu hnusnou budovu uprostřed krásného města.
Já bych udělal jednu elektrárnu na ostrov a postupně ji rozšiřoval pomocí modulů. Domy i továrny by žraly energii a tak by hráč musel udržovat produkci energie, která by postupně rostla v závislosti na velikosti města a množství továren. Hráč by tedy přistavoval moduly, což by zvýšilo výkon, ale i spotřebu ropy. Prostě taková produkce zboží, které nejde skladovat.
4) Úprava zoo, muzea a zahrady: Jak jsem psal, sbírky se mi na novém A8 líbí nejvíce. Vypadá to krásně a je zábava shánět věci do sady. Mám fakt radost, když najdu nějakou epickou či legendární věc. Nicméně to zabírá strašně místa. Ještě se mi nepovedlo najít úplně všechno a už to nemám kam dávat a to ani nepoužívám ty zdobené cesty, které jsou sice krásné, ale ještě víc to nafukují. A co teprve až se po dalším DLC zpřístupní i dosud nedostupné sady. U zoo a zahrady bych ponechal stejný způsob stavby, jako je teď, jen bych zmenšil ty přístavky. Třeba na rozměr 3:3. Co se týče muzea, tak to bych pojmul jako jednu budovu. Ostatně viděli jste někdy muzeum s takovými pavilony? Fakt divné. Obzvlášť, když se kvůli jedné minci postaví celý pavilon. Celé muzeum bych viděl jako jednu velkou budovu s určitou kapacitou, podobně jako radnice. Dejme tomu, že by hlavní budova měla deset slotů na artefakty a k ní by se přistavovaly křídla stejně jako v případě sídla v A4. Každé křídlo by přidalo kapacitu třeba šest slotů (na jednu sadu) a mohlo by být několik vzhledů. Úplně vidím, jak někteří řvete, že se vám líbí ty ruiny, menhiry atd… Mě taky.
To bych řešil jako park. K budově muzea by šly přistavět dekorativní moduly, a pokud by měl hráč ve sbírce třeba nějakou ruinu, tak by se zpřístupnil dekorativní díl s danou ruinou. Což by neměly všechny předměty, jen pár, co to přímo vyžaduje.
5) Zavedl bych vylepšování některých městských budov podobně, jako jde vylepšit skladiště. Ne nutně všech, třeba taková universita, nemocnice či klub jsou dobré tak, jak jsou. Ale některé, třeba tržiště, radnice atd… už mají své chybky.
Začnu tím tržištěm. Co mi vadí, je, že se nemění vzhled. Budova je stále stejná, ať jsou kolem sedláci nebo investoři a to je podle mě špatně, jelikož hlavně v pozdější fázi vzhledově nezapadá do okolní zástavby. V A4 tržiště vzhled měnilo v závislosti na budovách kolem a to bylo fajn. Buď bych zavedl nějakou automatickou změnu vzhledu podle okolních budov, či úrovně města (spíš to první), nebo vylepšování podobně jako u skladiště s tím, že by se buď jen měnil vzhled, nebo by se i mohl zvětšovat rozsah.
Podobně bych to zavedl i u hasičů a asi i policii. Hasiči jsou potřeba, ale vedle domů investorů vypadají jak pěst na oko. Chtělo by to možnost vylepšení přinejmenším toho vzhledu. Vzpomínám si, jak mě v A4 štval dům tesaře mezi domy šlechticů. (nevím, proč se nedal vzhled přizpůsobit podobně jako cechu špionů). Hospoda má tu výhodu, že už pak není potřeba, takže ji lze zbourat. I když možná bych zavedl možnost povýšit ji na klub.
No a v neposlední řadě bych rád upravil fungování radnice. Opět úpravu vzhledu, jelikož oproti domům investorů je to prcek, ale hlavně i fungování. Přijde mi zvláštní mít ve městě několik radnic. Je divný mít jednu radnici na pár bloků baráků. Udělal bych omezení jedné radnice na ostrov s tím, že by poskytovala efekt pro všechny domy na ostrově. Dala by se dvakrát vylepšit. Krom změny vzhledu by i přibyla tři místa pro specialisty, takže po maximálním vylepšení by radnice měla devět slotů. (Případně zaokrouhlit na deset) Každé vylepšení by bylo drahé, co se týče vlivu i surovin a potřebovalo by i určitou úroveň populace.
6) Sídlo společnosti jako další monument. Přidal bych novou budovu, sídlo společnosti, která by měla tři fáze výstavby jako stavba světové výstavy. Sídlo by bylo unikátní, takže by hráč mohl postavit jen jedno ve hře. (výstavu lze na různých ostrovech) Výstavba by probíhala ve třech fázích (nebo klidně i ve více) a každá fáze by přidávala další výhodu. První fáze by zvyšovala spokojenost všech obydlí na ostrově. Druhá by poskytovala prostor pro specialisty, kteří by měli efekt na celou ekonomiku. (tedy na všech ostrovech hráče ve všech regionech) No a jako poslední, ale to nejdůležitější, by postavení třetí fáze umožňovala vstup na světový trh. Tam by hráč mohl kupovat jakékoliv zboží, ale třeba i specialisty nebo sbírkové předměty za mnohem vyšší ceny, než u obchodníků a ostatních hráčů. Bude to drahé, ale ve všech hrách jsem měl prachů jak nasráno a málo, co za ně koupit, takže bude fajn mít za co utrácet. Výhodou bude, že by k dispozici bylo jakékoliv zboží a hráč by si mohl i nastavit pravidelné dodávky. Případně i některé zboží prodávat. Systém občasných návštěv obchodníků je na dvě věci. Z počátku fajn, ale u rozjeté ekonomiky už to nestačí. A v devatenáctém století už ten světový obchod byl.
Případně by se mohly udělat přístavby, jako byly ty u sídla v A2. Každá přístavba by měla nějaký efekt. Jedna by zpřístupnila zboží ze starého světa, druhá z nového, třetí z Arktidy, další specialisty, rostliny, zvířata a artefakty.
7) Královský palác. Extrémně drahý monument, který bude úplně k ničemu. Prostě jen krásná věc pro ten pocit, že si můžete dovolit něco tak drahého a zbytečného.
To by byly ty nejzásadnější věci, které bych rád změnil a teď jen pár věcí k vybalancování:
1) Cesty mezi regiony mi přijdou příliš pomalé. Samozřejmě nechci, aby to bylo okamžité jako v A2, ale trochu rychlejší by být mohlo. Neustále mi váznou věci z Nového světa a to mám nasazeny dvě parní lodě s legendárními a epickými věcmi na rychlost a stejně nestíhají. Navíc je blbé, když se lodě díky zpožděním při vykládce po nějakém čase začnou pohybovat společně, takže je to jako by jezdila jen jedna. Počítač by měl nějak udržovat, aby to byla kyvadlová doprava, když tam dám dvě či více lodí. Je zbytečně otravné to kontrolovat a pak jednu ručně zdržovat.
2) Aby obyvatelé byli menší alkoholici. Spotřeba piva a rumu je neskutečná. Tyhle dvě věci mi vždycky hafrují.
3) Umožnit zahájit výstavu dříve. Výstava se započne buď tehdy, když se dosáhne nejvyšší odměny nebo po uplynutí určitého časového úseku. U té nejvyšší po uplynutí 40 minut!!! Někdy nechci dosáhnout na nejvyšší odměnu a pak musím zbytečně čekat, než uplyne zbývající čas, i když už tam další věci nebudu dopravovat. A jelikož je ve hře 60 možných výstav (čtyři druhy po třech úrovních, každá po pěti odměnách. 4*3*5=60), tak je to pěkná zdržovačka. Prostě jakmile bych dodal zásoby na chtěnou odměnu, tak bych mohl zahájit výstavu.
4) Změnit pravděpodobnosti nalezení sbírkových předmětů. Mám 50K investorů, hraju to přes 150 hodin a stále nemám všechny předměty? A to je hledám dost intenzivně. Vysílám výpravy, hledám poklady, plním úkoly, pořádám výstavy, kontroluji nabídku obchodníků, pátrám se vzducholodí a to ve všech regionech i úrovních a přesto stále nemám všechno. Některé (i legendární) předměty mám v řádu desítek, jiné vůbec, což je dost nevyvážené. Nevím, co víc bych měl pro doplnění sbírek udělat a jak dlouho to mám zkoušet. Už strašně dlouho mi nepřibyl žádný nový předmět, neustále jen ty, co už mám a začíná to být dost frustrující.
Takže bych zavedl nějaký mechanismus, jak zajistit, aby to nebylo jen o náhodě. Buď zavést možnost koupit předměty, které hráč nemá. Třebas přes to sídlo společnosti, či banku. Nebo zvýšit pravděpodobnost nalezení předmětu, které hráč ještě nemá ve sbírkách.
5) Legendární specialisty a sbírkové předměty (minimálně u muzea) bych udělal unikátní. Klidně bych zvýšil jejich bonusy, ale každý by ve hře byl jen jednou. Legendární předměty (minimálně ty, co se dají vyrobit u Nata) by mohly být více krát.
6) Vybalancovat Arktidu. O tom jsem už psal. Zavedl bych tam doly na uhlí nebo aspoň snížil jeho spotřebu na vytápění a zvýšil produkci plynu. Ostatně bych udělal i možnost vytápění plynem.