Hlášení #2: První krůčky v překladu DOS 2

Stav
Není otevřeno pro další odpovědi.

Leffi

4. úroveň
Legenda PH
74%
Příspěvků
835
Skóre reakcí
486
Bodů
554
Dnes je tomu bezmála měsíc, co začal překlad hry Divinity: Original Sin 2 a PredatorV PredatorV si pro vás připravil druhé hlášení, čímž najíždí na doufejme že pravidelnou sérii informačních článků z průběhu překladu, které vás seznámí s postupy i strastmi, s nimiž se vedoucí překladu, ale i celý jeho tým v průběhu času potýká.
Dnes je tomu bezmála měsíc co překlad začal a možná se podivíte nad posunem procent v profilu, který by značil větší tempo než by se původně čekalo. Jak k tomu došlo, kolik je v současné chvíli překladatelů, jak úpravy hry Larianem komplikují postup a mnoho dalšího ve článku níže.

spacer.gif

Toto druhé hlášení je současně zahájením zveřejňování stavů překladu.

A rovnou je to jistě velmi překvapivý obrovský skok!

Bohužel to však neznamená, že by překlad šel takto rychle, ale použili jsme technické pomůcky - malé zjednodušení do začátku...

DOS 2 je ve skutečnosti stavěn na stejných základech (prostředí, texty i kód) jako předchozí hry DOS1 a DOS-EE.
A proto jednoho z techniků, Hekimen Hekimen, napadlo, že nám udělá prográmek, který by nám porovnal anglické texty všech tří her a u těch shodných by rovnou překopíroval starší CZ překlad do nového a označil.
Ona prostě např. taková židle v DOS1 je v DOS2 stále jenom "Židle"
Tvorba prográmku mu zabrala velmi mnoho času (zejména kvůli obrovskému množství všemožných kombinací, které se pohybovaly kolem 4 miliard!) ale jak vidíte, efekt se dostavil.
Prográmek našel bezmála 5 tisíc shod a to samo představovalo téměř 6 %.
Dále se jednalo hlavně o shodné řádky textů - např. je tam asi 250x "Odejdi." a některou základní terminologii.
Všechny texty se samozřejmě budou muset ve hře znovu otestovat - jsou-li tím, čím se tváří, ale problémy zde nečekáme a texty jsou navíc již i po korekcích...

Jak ale vidíte, procenta jsou přeci jen ještě o něco výše, což je dokladem toho, že překladatelky i překladatelé, jejichž počet nám stoupl na 15, již pilně pracují naplno, abychom to pro vás udělali co možná nejdříve.
Několik z těch, kteří projevili zájem, museli být odmítnuti kvůli výsledkům testů, našli se ale i takoví, kteří uspěli, ale už se neozvali.
Upozorňujeme však, že nábor překladatelů stále trvá!

Překlad samotný již bude dále pokračovat běžným pomalým tempem, protože textů je skutečně mnoho a pomoci nám může jen vyšší počet kvalitních překladatelů a jakákoliv forma podpory.
Překladatelé mají své části, které překládají a pravidelně zasílají ke kompletaci hlavního souboru.
Pracujeme v Excelu, ale je samozřejmě možno použít i jakýkoliv jiný tabulkový editor, vč. např. Excelu na Android a překládat tak lze i třeba cestou do práce v MHD na mobilu... Internet vůbec není potřeba.

Každý text v souboru, a tím i ve hře, je označen symbolem "X" - pro rychlé povšimnutí testery a číslem řádku v souboru pro snadné dohledání.
V průběhu testování se pak takové texty hledají ve hře, čímž se zjistí jejich kontext - kde, kdo, s kým, o čem, proč, jak...
Tyto texty se podle kontextu upraví, doladí... a následně se u nich X a číslo smaže, čímž je text otestován, a putuje rovnou ke korektorovi na kontrolu a poté finálně do hry. Testeři tak hledají primárně jen texty označené Xkem.
V této chvíli již probíhá 1. fáze testování, kdy jedna osoba již hraje, fotí texty (z drtivé části stále v angličtině) a ty se tak nejen testují, ale rovnou průběžně dopřekládávají. Po vyladění nějaké první lokace do ní nastoupí další tester s jinou postavou atd.
Tento systém jsme převzali od zahraničních týmů v průběhu překladu původní DOS1 a v následujících hrách se nám velmi osvědčil.

V krátké ukázce začátku hry, představující menu, tvorbu postavy, intro a pár počátečních průzkumů si tak můžete povšimnout, že začátek hry je již celkem slušně otestován a texty jsou v pořádku, ale stále se tam náhodně objevují anglické texty s indexem pro překlad a test. Rovněž lze zahlédnout ještě nějaké chybky (některé z textů ještě neprošly finální korekcí).
Tato několikaminutová ukázka však představuje více než dvoutýdenní maraton focení několika tisíc screenů, přepisování, překladu, nahrávání aktualizací, nového focení, ladění... a věčného save/load procesu.
A to vše pro jedinou postavu! Textů je ve hře skutečně mnoho. Liší se nejen podle zvolené postavy, ale i podle rasy, pohlaví, nastavených osobností, a dokonce i podle stylu hraní...

Larian sám navíc proces stěžuje vydáváním nejen opravných, ale i rozšiřujících patchů.
Za ty dva týdny od vydání hry vyšly hned čtyři patche. Z nich do textů sice zasahoval jen jediný, ale představoval přes 350 změn, několik desítek nových řádků a celkově více než 11 dalších normostran nových textů.
Současně je ve hře objeveno již několik stovek! nepřeložitelných textů, na něž jsme Larian upozornili. Sám Swen Vincke nám napsal, že stále naplno pracují nejen na opravách, ale i na mnoha rozšířeních, a časem by se to mělo opravit. Takže to snad v nějakém dalším patchi skutečně opraví, a nám tak zase přibudou stovky dalších řádků na překlad. Jeden "hodně velký" patch má vyjít už v průběhu příštího týdne. A takových patchů vyjde ještě mnoho...

Rovněž již ale dorazily první čtyři příspěvky podpory pro překladatele, za něž tímto velice děkujeme a vaší podpory si nesmírně vážíme.
To, že na nás fanoušci myslí, je pro překladatele při jejich namáhavé práci velmi inspirující.
Překladatelé se neperou jen s velmi těžkými anglickými texty, ale i se všemožným nářečím, slangem a vzácnými frázemi, které se používají jen ojediněle např. v USA, Austrálii či Kanadě, nebo dokonce s jinými jazyky (už se objevila francouzština, němčina a také řečtina!). Navíc stejně jako v předchozích dílech, i zde budou např. veršované básně, balady, písně apod. rovněž do češtiny zveršovány (jedna z básní je i v ukázce), aby kouzlo textů zůstávalo co nejdokonalejší.

Věříme, že z české ukázky počátků překladu na vás dýchne stejná atmosféra této fantastické hry, která již působí i na nás, a budete se tak těšit na nové možnosti příběhů a schopností...
Čeká vás také např. režim Pána jeskyně, známý z klasického deskového režimu "Dračáku", který se skutečně velice povedl nebo např. Aréna pro více hráčů či cvičení proti počítačovému protivníkovi, obsahující skvěle vypracované taktické mapy...

Teď zde pro vás ale máme jednu velmi akční horkou novinku, a tou je soutěž a možnost vyhrát jako první cenu originální Steam klíč na Divinity: Original Sin 2 a pro ty méně úspěšné pak 2x Steam klíč na DOS 1 - Enhanced Edition, která již od nás český překlad dostala...
Více informací o soutěži najdete na stránkách herního webu SkillZone.cz.
Tak neváhejte, čas je jen do příštího víkendu, 8. října!

spacer.gif

A nakonec slibovaná ukázka hraní v připravované češtině:


Text připravil PredatorV PredatorV
 

Pilda

Nováček
57%
Příspěvků
92
Řešení
1
Skóre reakcí
35
Bodů
281
Díky za report. Hodně štěstí s překladem, už se nemůžu dočkat. :)

(Prý je můj příspěvek moc krátký, tak ho musím vyplnit tímto textem. Ach jo...)
 
Komentář

Barbar

3. úroveň
Legenda PH
91%
Příspěvků
1.151
Skóre reakcí
384
Bodů
453
Snad lidi tenhle překlad ocení a podpoří....je škoda že Tiscali Games o tohle neprojevilo zájem :(
 
Komentář

Farflame

6. úroveň
Překladatel
73%
Příspěvků
1.167
Skóre reakcí
1.235
Bodů
1.088
V této chvíli již probíhá 1. fáze testování, kdy jedna osoba již hraje, fotí texty (z drtivé části stále v angličtině) a ty se tak nejen testují, ale rovnou průběžně dopřekládávají.

Zajímavé. Takhle byl dělán Drakensang, kde byl totální chaos v textech, takže bylo potřeba hledat "alternativní" metody, jak se v tom vyznat. Ale využilo se to trochu i jinde.


Snad lidi tenhle překlad ocení a podpoří....je škoda že Tiscali Games o tohle neprojevilo zájem :(

O co neprojevilo zájem Tiscali Games?
 
Komentář

Barbar

3. úroveň
Legenda PH
91%
Příspěvků
1.151
Skóre reakcí
384
Bodů
453
Farflame Minule Predyho pozvali jako překladatele tohoto skvostu (Divinity jedna) do Games tv kde ne jen mluvil o lokalizacích, ale i o tom jaké je to překládat. Hodně to tenkrát pozvedlo kladný ohlasy kterých si myslím těžili všichni.

na Drakensang si pamatuji a ano..je to taková slušná noční můra...
 
Komentář

Kamil

3. úroveň
Legenda PH
84%
Příspěvků
1.130
Skóre reakcí
29
Bodů
418
Barbar myslel zřejmě tohle video:
 
Komentář

Uran

Nováček
55%
Příspěvků
88
Skóre reakcí
16
Bodů
271
Tak jsem přispěl taky nějakou kačkou. Neuvažovalo se spíše o nějaké možnosti pravidelného příspěvku (pro mě ideálně měsíčně)? Něco jako patreon, ....?

Jinak držím palce. Osobně si asi počkám než bude hra kompletní ve smyslu DLC a patchů.
 
Komentář

PredatorV

6. úroveň
Překladatel
Legenda PH
68%
Příspěvků
1.027
Skóre reakcí
1.067
Bodů
1.008
Uran - potvrzuji, že došlo, děkujeme :)

Pokud chce někdo posílat jakékoliv částky víckrát - samozřejmě budeme rádi, meze se nekladou :) Není určena žádná částka. Poslat můžete klidně 1 korunu :) (na slušném účtu se nic nestrhává) a dohromady od víc lidí už to taky něco dá... to je jen na vašem uvážení.

Co se týče patchů, DLC - není definováno, jak to bude. Larian se k tomu zatím oficiálně nevyjádřil.
Dělá se na rozšířeních... ale není určeno jak. Osobně to vidím na DLC (vyplatí se jim to finančně víc)...
Tento týden má vyjít velký patch (především ale opravný)... co bude dál zatím nikdo neví...

Edit:
Barbar-Kamil
Já jim psal několikrát - neprojevili už nejmenší zájem, nikdo se neozval, o CZ ani nepíší... Je to škoda.
Leda jim mohout psát přímo lidi, fanoušci... Proč nepíší o tom, že se na takovou hru dělá překlad? Co je to za herní server, který o tom neví? :)
 
Komentář

duch0

2. úroveň
Dárce portálu PH
52%
Příspěvků
5
Skóre reakcí
0
Bodů
130
ahojte, dakujem za vase preklady, to video som videl prvykrat a cenim si vasu pracu, poslal som nejake to euro :)
 
Komentář

Kamil

3. úroveň
Legenda PH
84%
Příspěvků
1.130
Skóre reakcí
29
Bodů
418
No, pokud to bude jako třeba u Age Of Wonders III, kde vybrali úžasných necelých 1000 Kč, tak to není závist, ale naopak ostuda.

Reálně bych jim "záviděl" (ale to je špatný termín, byla by to zcela zasloužená odměna), kdyby vybrali tak 500 000 Kč. Pokud vyberou méně jak 30 000 Kč, tak si z překladatelů lidé dělají jen srandu, poskoky a pohrdají jimi, protože za to se jim nezaplatí ani nejnutnější náklady (nikoli cenu času a práce, jen náklady), které s tím budou mít.
 
Komentář
Stav
Není otevřeno pro další odpovědi.

Top