[Návod] Co byste měli používat při překladu

palko

3. úroveň
Člen týmu PH
Administrátor
Technik
74%
Příspěvků
366
Řešení
2
Skóre reakcí
310
Bodů
366
Nahrál jsem krátké video o tom, co by měli používat překladatelé za nástroje. Primárně je to pro (nové) překladatele Fallout 4, nicméně je tam i dost věcí, které se můžou hodit jiným překladatelům. Původně jsem chtěl vytvořit nějaký formálnější příspěvek, ale to bylo příliš pracné ;). Ve zkratce:
  • udržujte si slovníček
  • udržujte si konvence a pravidla, kterými se řídíte (jak mluví hra k hráči, v jakém časování se píší herní volby, jaký je formát datumů, jaké uvozovky používáte, ...)
  • hledejte inspiraci v oficiálních překladech do jiných jazyků (tzn. naučte se v nich hledat)
  • hledejte inspiraci u předchozích dílů (tzn. opatřete si je a naučte se v nich hledat)
  • používejte dobré slovníky (https://slovniky.lingea.cz/, https://www.slovnik.cz/, ... za Google Translate se řežou ruce :))
  • používejte jazykovou příručku (https://prirucka.ujc.cas.cz - naučte se navigovat jak ve slovníkové částí, tak i v té výkladové pro pravidla)
  • používejte paralelní korpus (https://kontext.korpus.cz a InterCorp je přítel překladatele, ale pozor na SUBTITLES kategorii)
  • vycvičte si čich na ustálené výrazy (jen tak budete schopni dohledat jejich význam)
  • ustálené výrazy si ověřujte ve výkladových slovnících (Merriam-Webster, Cambridge, Urban Dictionary, ...) nebo v paralelním korpusu (tam ale ne vždy uspějete)
  • správný google vydá za 1000 slovníků (klíčové slůvko "idiom" často pomůže; někdy se může hodit hledání v obrázcích, na Wikipedii, ... je ale nutné kriticky vyhodnocovat kvalitu nalezených výsledků)
 
Naposledy upraveno:

Kwej

3. úroveň
Překladatel
80%
Příspěvků
168
Řešení
1
Skóre reakcí
97
Bodů
396
Díky za zveřejnění videa a inspiraci. Většinu jsem znal i používal, ale např. InterCorp a Cestina20 je pro mne novinkou.

Pro zajímavost uvedu, že ač na překladech pracuji vždy sám, tak si i já vedu jak slovník k dané hře, tak občas, když je postav více, i detaily o postavách (tj. kdo komu tyká, vyká, mluví nespisovně nebo naopak zdvořile, atd.), přesně jak doporučujete. Ono když člověk chce udržet celistvost překladu, tak to přirozeně vyplyne. Je nepraktické pak dohledávat, kde už postavy hovořily a jak. Slovník je dobrý nejen k udržení terminologie, ale také pro bohatost překladu, protože když bude každé **** či DOUCHE přeloženo stejně, bude to divné. Takže já to v těchto případech cíleně střídám a dohledávám nebo si rovnou píšu, co už jsem použil. K cizím jménům a zvláštním slovům si také zapisuji skloňování, ke kterému jsem došel.

A na rozdíl od vás nemám problém použít i Google Translator. Na některé věty, kde neznám jen nějaké slovíčko, plně dostačuje. Samozřejmě ve spoustě případů to nejde přímo použít, ale stačí upravit slovosled, změnit jedno dvě slova na jiná. Ve výsledku je to pro mě pořád rychlejší, než kdybych celou větu psal rovnou česky. Bonus je ten, že se u návrhu překladu G. T. člověk občas zasměje.

A s idiomy je to přesně jak říkáte, když je něco divné a nedává to smysl, tak se musí hledat. A když ani to nepomůže, tak leckdy pomůže pohled do jiných podporovaných jazyků hry.
 
Komentář

palko

3. úroveň
Člen týmu PH
Administrátor
Technik
74%
Příspěvků
366
Řešení
2
Skóre reakcí
310
Bodů
366
Já se musím přiznat, že i přes své kategorické odsouzení Google Translate, ho občas v omezené míře používám. Konkrétně když si ověřuji, jak něco přeložili překladatelé do jiných jazyků (kterým vůbec nerozumím). Pokud je v angličtině nějaký zrádný výraz nebo slovní obrat, tak často pomůže vzít německý, španělský, italský nebo polský překlad a nechat si to přeložit i tím Google Translate. V takových případech totiž člověk nehledá správný překlad, ale spíš nápad, jak něco jinak formulovat.

1598781693300.png
 
Komentář

siSINka

3. úroveň
Překladatel
80%
Příspěvků
315
Řešení
3
Skóre reakcí
105
Bodů
396
Přesně tak.
Než striktně překládat nějakou "kostrbatou" frázi (kolik višní, tolik třešní - či jak to bylo v Jáchyme, hoď ho do stroje! :) ), slovní obrat, je dobré se mrknout na další řeči.
 
Komentář
S

spajdr

Návštěvník
siSINKa tak to je dost dobry prekladac :) diky za tip!
 
Komentář

Top