• Vítejte, pokud zde hledáte překlady, všechny dostupné jsou k dispozici přes záložku Překlady. Pro stažení překladu či prohlížení fóra není potřeba se registrovat! Pokud se chcete i přes to registrovat, přečtěty si Často kladené otázky co vám registrace nabízí a jak postupovat.

DRM

gembi

Člen
PredatorV: Z pohledu vývojářů je samozřejmě špatné, pokud sami zasahují do souborů bez vědomí studií. Ale to že tam hráči nakupují, tak tomu se osobně vůbec nedivím. Pro spoustu hráčů prostě hraje prim to, že hraje bez DRM, to znamená, že máte jistotu, že na odpovídajícím hardwaru si jí zahrajete klidně i za 20 let, což u Steamu jako služby není vůbec jisté. Všechny hry máte svázané se svým účtem, pokud ho někdo ukradne nebo nabourá, máte problém. Pokud vám třeba i omylem Steam účet zruší, opět máte problém. Navíc mě prostě z principu štve nutnost instalovat jakéhosi klienta o kterého nemám vůbec zájem, chci si prostě stáhnout hru (klidně i přes prohlížeč, což GOG umožňuje), nainstalovat a hrát.
 

Zemla

Člen
a ja to mam prave opacne, hacku uctu atd sa nebojim, mam mobilny autentikator na ucte.

a steamje gigant, naozaj si myslis ze by ludom nedal sancu si tie hry stiahnut? btw zalohu steam hier si mozes kedykolvek spravit, je tam ta moznost.

takze ja si pohodlne stihnem hru cez klienta a hram.. vyhoda umna chat v overlay v hre atd.. socialny aspekť, steamworkshop atd atd

i
 

Kamil

Legenda PH
Jsem pohodlný a Steam mi v této oblasti naprosto vyhovuje, nemusím se o nic starat, je tam workshop, vše he pěkně v knihovně, atd. Až na detaily (např. nemožnost odmítnout update hry) spokojenost. O nějakém DRM vůbec nevím, nikdy jsem na něj nenarazil, takže je tím pádem dobře udělané. A že by třeba někdy Steam zkrachoval nebo to jen Valve vypnulo? V nejbližších letech to myslím nehrozí a čistě teoreticky, i kdyby, jsou to jen hry. Troufám si tvrdit, že i kdyby k něčemu takovému někdy mělo dojít, tak Steam udělá update klienta, aby umožnil stáhnout instalačky a provoz bez online. Naopak třeba nemám rád GOG a když je něco na Steamu nepatrně dražší, tak si to raději koupím tam, abych měl vše v jednom rozhraní atd. Teď se s GOG Galaxy situace zlepšila, ale na funkce Steamu se to stále zdaleka nechytá.
Her mám spoustu, ale jak jde čas, tak staré nehraji, takže výhoda je mít na CD, nezávisle na Steamu, pro mě prakticky nic neznamená. Vždy je zásoba aktuálních her.
 

Apoliener

Člen
Já vždy preferoval spíše GOG, ať už kvůli tomu, že stále mám hodně oblíbených starých her a GOG se celkem dobře stará o jejich rozchození na nejnovějších sestavách a systémech, nebo už zmíněné bez DRM a není zde ani nutnost mít klienta. Taky mi zde hry přijdou více prověřené a nemám velké pochybnosti o důvěryhodnosti recenzí.

Na Steamu mi relativně vyhovuje cloud na uložené pozice, ale to je asi tak jediné. Je zde mnoho balastu okolo, který mě osobně nezajímá, recenzím na naprostou většinu her nevěřím že jsou reálné a je zde ohromné množství her, které jsou prakticky odpad, nebo už několik let v alfa "vývoji". A co pro mě osobně je poslední dobou hodně otravné, tak že při téměř všem je žádán kód z emailu, nebo steam guardu na mobilu.
 

Swayvill

Člen
Já jednoznačně preferuji Steam. Přijde mi hodně intuitivní a mám rád vše pohromadě a systematicky seřazené (knihovnu mám rozdělenou na několik složek jako "Vyzkoušet", "Nainstalovat po upgradu PC" apod. K tomu se mi líbí záloha uložených pozic, takže když se člověk k nějaké odinstalované hře vrátí po delší době, může pokračovat kde skončil nebo třeba exportovat uloženou pozici do pokračování atd.

GoG mě ale poslední dobou dost láká, neboť se tam dají sehnat nějaké hry o parník levněji než na Steamu. Jen k němu nemám úplně důvěru hlavně kvůli těm občasným názorům, jako má třeba PredatorV a taky díky tomu, že první hra, kterou jsem si na GoGu koupil mi nešla spustit.
 

Farflame

Překladatel
Až na detaily (např. nemožnost odmítnout update hry) spokojenost..... A že by třeba někdy Steam zkrachoval nebo to jen Valve vypnulo? V nejbližších letech to myslím nehrozí

Steam opravdu jen tak nezkrachuje, v tom problém není. Potenciální problém je v tom, že provozovatelé nějakého klienta včetně Valve mohou kdykoliv změnit pravidla hry. Třeba zavedou něco, co se ti nebude líbit, nabobtná to blbostma, které tě začnou otravovat, nebo ti dočasně zakážou přístup k účtu za banalitu, třeba kritiku na fórech (i když bude slušná). Nebo ta služba bude mít nějakou dobu výpadek. To se v minulosti stávalo. Pamatuju si, že si na to někteří stěžovali, třeba když vyšel Skyrim.

Jeden typický příklad i ta nemožnost odmítnout update hry, kterou jsi zmínil. Protože tím ti někdo jiný nařizuje, v jaké verzi smíš hrát hru, kterou sis koupil. Pokud si někdo myslí, že nový update je vždy lepší, tak je na omylu. Zažil jsem updaty, které ti znemožnily hru hrát kvůli nějaké nečekané chybě, která se projevuje jen na některých systémech ap. Toto se objevuje zejména v poslední době, protože stále více her vychází dost nedodělaných a často se updatují a někdy se prostě udělá chyba. Nebo studio částečně využívá hráče k testování. Samozřejmě ta chyba je časem napravena, ale podstata je v tom, že díky této hlouposti je ti dočasně znemožněno hru hrát, zatímco kdybys měl normálně na výběr, nebo kdyby žádný klient nebyl, tak se tomu problému vyhneš.

Tím ale nebojuji proti Steamu. Spoustě lidem to vyhovuje, je to pohodlné, umožnilo to prodávat hry i studiím, které by jinak neměly šanci. To je fajn. Jenom upozorňuju na to, že nic není dokonalé a nikdo neví, jak se ta služba v budoucnu změní. Takže neodsuzuju to, ale opatrně.

Mimochodem, další nepříjemnost je, když se klienti využívají pro konkurenční boj a každá velká firma chce mít vlastního. Teď třeba vytvořila svého klienta Bethesda. A Dishonored 2 ho bude vyžadovat.
 

Kamil

Legenda PH
Řekl jsi to velmi trefně a přesně, souhlas se skoro se vším, do puntíku. I přesto je Steam pro mě pohodlnější, než stahovat a skladovat instalačky, čísla apod. Proč skoro se vším? Třeba ty updaty, kdyby šly vypnout, jsem více spokojen. Ale i když nejdou, tak je to opět pro mě lepší, než je hlídat, stahovat a instalovat ručně.
Ve svém věku jsem už prostě líný a pohodlný a chci, aby mě to sloužilo a ne abych se s tím musel drbat.
Na druhou stranu, jak se mi líbí Steam, tak nesnáším Uplay nebo Origin, to je opravdu jen opruz, bez přidané hodnoty, která je u Steamu velká.
 

Apoliener

Člen
Otázka pro ty kdo preferují Steam, pakliže mám hru například DOS kde je možná hrát local coop (LAN), tak je možné ji hrát přes jeden účet jak na stolním pc tak na notebooku?
 
Top