• Vítejte, pokud zde hledáte překlady, všechny dostupné jsou k dispozici přes záložku Překlady. Pro stažení překladu či prohlížení fóra není potřeba se registrovat! Pokud se chcete i přes to registrovat, přečtěty si FAQ co vám registrace nabízí a jak postupovat.

Výměna SSD v MacBook Air 11" 2015

Abby

Junior Moderátor
Tým překladyher.eu
Není tu nějaký šikovný jablíčkář? Potřebovala bych vyměnit SSD v mém MacBooku Air 11" 2015, mám tam 128 GB a 1. je malý a 2. se v poslední době dost výrazně zpomalil. Co jsem vyčetla na internetu, tak je možnost buď originál Apple za šílené peníze nebo přes redukci normální M.2 SSD. Jenže jsem zjistila, že podle všeho existují redukce pro M.2 SATA/AHCI a M.2 NVMe. Já chci samozřejmě NVMe, ráda bych tam dala Crucial P5 500 GB nebo možná i 1 TB (https://www.alza.cz/crucial-p5-500gb-d6158266.htm), je za pěkné peníze, rychlý a s Crucialem mám výborné zkušenosti. Jenže jak poznat tu správnou redukci, aby uměla M.2 NVMe? Podle iFixit bych to dokázala vyměnit sama (nedávno jsem měnila teplovodivou pastu v Mac Mini 2011 a to bylo o rozebrání prakticky celého Miníka a s návodem jsem to měla asi za 5 minut hotové, tak vzhledem k tomu, že u MBA je výměna disku sundání krytu, odpojení baterky, vyšroubování jednoho šroubku uvnitř, vyndání původního disku a vložení nového, připojení baterky a nandání krytu, tak bych to mohla taky zvládnout :cool: Jen mám problém s tou redukcí, protože to není označené naprosto jasně neboli "polopatě" :D A i když mě počítače a technika zajímají, tak nejsem žádná guru nebo geek, jen trochu pokročilá uživatelka :) Takže moc díky :cool:

ALiEN211

Člen
V praci pouzivame toto https://www.maczone.cz/adapter-pro-m-2-nvme-ssd-disky-apple-macbook-air-retina-2015_d11680.html
Bohuzel ne konkretne s tvym vybranym diskem. A rozhodne si ten adapter asi vybira podle nalady. Samsung EVO disky jsou bez problemu, i kdyz je potreba vypnout hibernaci. Samsung PRO se nam ale treba rozchodit nepodarilo. Mozna to ma co docineni s PCIe 4 podporou, ale netusim.
Co se tyce obecne Apple produktu, nemam je rad a snazim se jim vyhybat jak cert krizi, ale chapu jejich vyuziti v urcitych v odvetvich.
Zkusil bych nejaky technicteji zalozeny forum, pripadne se zeptat primo na MACzone.

Abby

Junior Moderátor
Tým překladyher.eu
Neslyšela jsem o tom, že by bylo potřeba cokoliv vypínat, jen že se to dá do redukce a celkem do MBA, jinak to prý funguje jako originál, jen je několik druhů redukcí, tak abych našla tu správnou :)
Já jsem skoro dva roky trpěla s Androidem (žádné levné čínské šmejdy ala Huawei, Xiaomi etc ale drahé a kvalitní Samsung a Sony a je to tragédie) a Windows + Linux a nakonec mi došla trpělivost (hlavně kvůli neexistujícícm kvalitním smart watch) a vrátila jsem se k jablíčku, podle mě nic lepšího není. Sice je malinko dražší, ale za to pohodlí, spolehlivost, jednoduchost a provázanost to fakt stojí. Vybalím, nastavím a pak roky funguju a při upgradu prostě jen obnovím zálohu na nový a pokračuju tam, kde jsem skončila. Nechala jsem si akorát herní PC a manželka si nechala svůj notebook Lenovo, nemá potřebu jablíčka počítače, ale iPhone a Apple Watch má samozřejmě taky a asi jí budeme brzy kupovat iPad. Ale tohle je věc názoru a čistě subjektivní, každý člověk preferuje něco jiného a nic z toho není špatné a přesvědčovat někoho, aby změnil názor, je zbytečné, protože to stejně neudělá, používá to z nějakého důvodu :)
Jinak teda jsem našla redukci tady - https://www.kingfast.cz/redukce-a-a...ple-macbook-pro-ngff-m2-pcie-x4-ahci-ssd.html - a podle prodejce je plně kompatibilní. Tak ještě najít někoho, kdo mi to za nějaký bakšiš vymění, moc se mi dovnitř MBA nechce, stačilo mi přepastovat Mini :D

Techničtěji založené fórum, měl bys tip prosím?

ALiEN211

Člen
Ackoli nejsem fanda LinusTechTips, jejich modi na foru me vetsinou vytahli ze spousty problemu. Zkusil bych to tam :)
Pokud preferujes cestinu, tak na rootu najdes par lidi, co se v Apple produktech vyznaji, ale muze chvili zabrat nez ti odpovi.

Samozrejme plati (a u Macu desetinasobne), kdyz si clovek neni jisty, radsi se do toho nevrtat :)

Abby

Junior Moderátor
Tým překladyher.eu
Díky za odkazy, angličtina mi nevadí a často spíš preferuji anglická fóra, zvláště co se týče jablíčka, protože Češi jsou fakt divní. Spousta jablíčkářů si myslí, že jsou něco víc (nejsou, jde o normální věci jako od kohokoliv jiného, vlastnictví jablíčka člověka neposouvá mezi elitu, i když si to někteří Češi myslí) a naopak si o nás někteří androidisti a linuxáci myslí, že jsme ovce. S tím jsem se v zahraničí nikdy nesetkala.

Jinak s tím samozřejmě plně souhlasím, proto si to radši X-krát ověřuju :)

ALiEN211

Člen
Welp, soudit na zaklade techniky je nase (ceska) specialita :D
Jak jsem rekl, ja Appleobecne moc nemusim, ale to proto, ze po jejich produkty nemam vyuziti. Mit iPhone jen proto, ze to je iPhone neni podle me duvod si ho porizovat. Nicmene, kdyz ma clovek celou Apple domacnost, tak uz to potom smysl ma.
Kazdopadne, snad jsem pomohl a dej vedet, jak to dopadlo :)

Abby

Junior Moderátor
Tým překladyher.eu
Souhlasím s tebou, ono vůbec posuzování lidí podle libovolné techniky je česká specialita. My třeba se ženou máme každá vlastního Mini Coopera a podle některých sousedů jsme snobky, protože oni jezdí Hyundayem, Dacií nebo Škodovkou a my máme auta z koncernu BMW. Nechápu důvod a vůbec proč to řeší. To samé jablíčko, můj první skutečný počítač (nepočítám osmibitové hračky) byl Apple Macintosh v roce 1994 s OS 8 jestli si dobře pamatuju, stál cca stejně jako v té době běžné PC a uměl v zásadě to samé. Další byl opět Macintosh, protože jsem na něj byla zvyklá a tak to pokračovalo až někdy do roku 2011, kdy jsem propadla kouzlu počítačových her díky Skyrimu a kromě Mac Mini 2011 jsem si koupila i herní PC s Windows. A od té doby mám obojí s výjimkou cca rok a půl trvajícího období, kdy jsme měly Android a jen PC. Nicméně teď už je zase všechno v normálu, takže iPhone, Apple Watch, MacBook, Mac Mini, Apple TV a na Synology samozřejmě Time Machine :) Funguje to skvěle, jestli to někomu vadí nebo nás kvůli tomu označí za snoby nebo ovce je mi jedno.

Ostatně dnešní příhoda. Žena potřebovala do práce udělat jednoduchý comix, prostě do obrázku dát bubliny s textem. Měla jsem to za pět minut hotové v Náhledu, což je aplikace nativní a výchozí v macOS a pak jsem jí učila, jak to udělat ve Windows v Gimpu, kde mi to samé zabralo asi půl hodiny. Sice toho Gimp umí víc, jako třeba síla a barva ohraničení bubliny, ale je to celkově mnohem složitější a v tom náhledu to stačilo. Neznáš něco takhle jednoduchého pro Windows? Jí by se to hodilo, dělá takové věci docela často.

Jinak pokud do toho půjdu, tak dám vědět, jak (jestli) to běží :) Musím hlavně najít někoho, kdo by to udělal, nejlépe se zárukou na práci. Na jednu stranu by se větší disk hodil a hlavně i když ten MBA rok a půl ležel ve skříni, tak po těch pěti letech je jeho SSD už poněkud "unavené" - rychlost čtení cca 700 MBps a zápisu cca 220 MBps, což je dost málo, nový měl přes 2000... A hlavně je 128 GB fakt málo i když mám všechno na iCloudu a hudbu na Apple Music, tak ne všude je internet a mobilní data mají velmi ubohý limit, to je fakt jen nouzovka když jde o život...

ALiEN211

Člen
@Abby Nj, kdyz clovek vydelava penize na to, aby si koupil to, co chce, tak je snob :)
Co se tyce upravy komiksu, jak psal @aarongoldstein, malovani na bubliny bohate staci. Pokud to ale dela casteji, nebylo by od veci si vyzkouset nejaky konkretni nastroj. Z hlavy vyplodim jen Comic Life. Na 30 dni muze vyzkouset zdarma a kdyz bdue spokojena, tak myslim, ze stoji okolo 25€.

Abby

Junior Moderátor
Tým překladyher.eu
Přesně, někdy si říkám, co to jsme za pronárod. Strávila jsem dost času v zahraničí a tam prostě nic takového není.

Spíš bych potřebovala nějaký jednodušší grafický editor než je Gimp, hodil by se víc než jednoúčelový program. Já programy pro Windows moc neznám, ale něco jako je třeba Pixelmator pro Mac (jestli znáš), ať to umí vrstvy, různé takové tvary, klonovací razítko a prostě bitmapový editor, ale jednodušší než je Gimp. Když bude zdarma, tím lépe, jinak není problém jednorázově zaplatit za licenci. Předplatné nepřipadá v úvahu, jediné, kde akceptuji předplatné, jsou služby jako je iCloud a Apple Music, ale platit pravidelně za program fakt ne :)

Abby

Junior Moderátor
Tým překladyher.eu
Tak jsem se rozhodla, že disk zatím měnit nebudu, díky iCloudu a Apple Music se to zvládat dá i s takhle malinkým, k tomu mám externí SSD 240 GB, které se přinejhorším dá také použít a za dva měsíce bych měla mít neomezená mobilní data, což situaci ještě více vylepší. Takže moc díky za rady :)