1. Soubory cookie nám pomáhají vylepšovat poskytované služby. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. Zjistit více

Novinka Patnácté hlášení o stavu překladu k Fallout 4

Téma ve fóru 'Bleskovky' založil Leffi, 16 Říjen 2017.

 1. Leffi

  Leffi Vládce trollů Tým překladyher.eu

  Stav překladu

  Není to dlouho, co překlad překročil 90 %, a my jsme se tak dostali do pomyslné cílové rovinky. Ba co víc, dokonce již atakujeme hranici 95 %. Plán počítá s dokončením hrubého překladu do konce roku a na letošní vánoce se tak můžete těšit na BETA verzi (více informací viz níže).

  [​IMG]

  Bethesda vydala aktualizaci, která do hry zavádí placené modifikace v podobě Creation Clubu. Spolu s ním se ve hře objevila řada nových textů, které jsme přeložili a vydali aktualizaci veřejně dostupné ALFA verze. V rámci aktualizace jsme museli mimo jiné nahradit speciální font Creation Clubu bez podpory češtiny za font z hlavní nabídky. Fonty jsou sice vizuálně odlišné, ale v tomto případě by to nemělo ničemu vadit.

  [​IMG]

  V rozpracovaném stavu máme i instalátor, který nabídne na PC jednoduchou instalaci češtiny pomocí pár kliků. Jelikož používáme standardní instalační nástroje Windows, tak bude případně možné překlad přes funkci „Přidat nebo odebrat programy“ z počítače odinstalovat.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Instalátor není bohužel zatím zcela dokončen, neboť chybí lepší integrace s ostatními nástroji pro sestavování překladu, předně co se týká globálního verzování releasů češtiny a zobrazování verze v rámci instalačního průvodce.

  K češtině chystáme i vlastní webovou stránku, kde budou základní informace a návody pro instalaci překladu. I když máme o obsahu stránky celkem jasno, tak samotná stránka bohužel zatím neexistuje… snad kromě nástřelu celkového rozložení.

  [​IMG]

  V obou případech (instalátor a webová stránka) nás čeká ještě kus práce a je možné, že jedno nebo druhé do vydání BETA verze nestihneme dokončit.

  Co a kdy vydáme?
  Nejpozději 24. 12. 2017 vydáme BETA verzi překladu. Tato verze bude obsahovat přeložené všechny texty základní hry bez DLC. Půjde nicméně o hrubý překlad. To znamená, že i když by měl překlad být po jazykové korektuře bez gramatických chyb, tak může a bude obsahovat celou řadu nekonzistencí, menších či větších chyb a „zločinů proti stylistice“. I to je tedy důvod, proč taková čeština ponese označení BETA. Primárně půjde o release určený k testování, do kterého se můžete zapojit vy všichni a češtinu nám tak pomoci dopilovat.

  BETA verzi vydáme pro všechny platformy (PC, XB1 a PS4). U konzolí je nicméně možné, že to budeme třeba ještě týden ladit.

  Jak to bude s DLC?
  Vaše dotazy na překlad DLC jsme po celou dobu překladu nechávali úspěšně nezodpovězené. S blížícím se dokončením překladu základní hry se ale začínáme ptát sami sebe, zda do toho půjdeme a zda na to máme sílu. Faktem je, že celkově DLC obsahují 1200 normostran textu. To je o něco více než třetina základní hry a znamená to teoreticky další rok práce.

  Ze všech DLC mají obsáhlejší příběhovou část pouze 2 – Far Harbor a Nuka-World. Velmi pravděpodobně tedy přeložíme ostatní DLC a nad těmito dvěma necháme prozatím viset otazník.

  Co Fallout VR?
  Někteří z vás pokukují po ohlášeném Fallout VR. Pokud to bude technicky jen trošku možné, rozhodně se pokusíme překlad do této verze dostat (už jen proto, že ho mám předobjednaný :p - Palko). Zde je však potřeba počítat s tím, že VR verze bude zahrnovat všechny DLC, které přeložené nemáme.

  [​IMG]

  Jak to bude s modifikacemi?

  V neposlední řadě můžeme nakousnout, jak to bude s ostatními modifikacemi. Za překladatelský tým se pokusíme vykomunikovat přeložení Full Dialogue Interface (případně uděláme jeho vlastní variantu) a nejspíše DEF_UI. Obě zmiňované modifikace budou autoři umět vygenerovat z překladů. Další modifikace budou pak nejspíše na vás… v rámci webové stránky nebude problém evidovat seznam modifikací, které budou buď přeložené nebo s překladem kompatibilní.

  Doplnění miniprofilů
  Je to téměř rok, co jsme vám v jedné z novinek představili členy týmu. Tým se od té doby víceméně nezměnil... až na jednu výjimku, kterou je velmi šikovný Sonny. A protože se postupně na projektu zařadil mezi nejvýkonnější překladatele, považujeme za nutnost doplnit jeho miniprofil.

  Sonny (překladatel)
  • Jak dlouho jsi v týmu?
   • Do týmu jsem se dostal v prosinci 2016 a s překladem jsem začal přesně o Vánocích.
  • Co je tvoje profese?
   • Vojenský řídící letového provozu
  • Věděl jsi do čeho jdeš?
   • Ve zkratce řečeno – NE. Když jsem byl přijat do týmu, nedokázal jsem si ani zdaleka představit velikost projektu. Počty normostran jsou pro mě dobré spíš pro porovnání velikosti projektů. Člověk, který aktivně nepřekládá nebo nepíše eseje si nedokáže přestavit, kolik práce, času a úsilí stojí za tím číslem o pár cifrách. Díky Falloutu už to vím.
  • Co tě překvapilo?
   • Kolik času člověk dokáže strávit nad vymýšlením a hledáním ekvivalentů k některým nevyjádřitelným výrazům z originálu (vážně hodně – někdy i pár desítek minut). Hodně lidí si myslí, že překládání je jednoduché, protože umí dobře anglicky a umí si přečíst význam „mezi řádky“. Zachovat význam mezi řádky i v překladu už tak lehké není.
   • I když mi spoilery většinou nevadí, jednou jsem při překladu narazil na jeden natolik významný, že mi to vyrazilo dech. Jsou věci, na které je lepší přijít hraním :D
  • Co tě baví?
   • Baví mě být součásti týmu dobrých lidí a naše občasné rozepře :D
   • Baví mě názory lidí, kteří si myslí, že je takhle velký překlad brnkačka a že nám to trvá moc dlouho a že se flákáme.
  • Co tě nebaví?
   • Nebaví mě překlady společníků, když řvou, že jsou zranění. Někdy jsou originální, ale jindy je to furt jen to stejné a používat stále dokola „Koupil jsem to!“ „Dostal jsem to!“, doplněné o to, kam to schytali je fakt otrava.
   • Nebaví mě, když mě překlad nebaví. To pak radši ten den nepřekládám.
  • Čím se bavíš, když nepřekládáš?
   • Když nepřekládám, rád se odreaguju u jiných her (které třeba musel přeložit někdo jiný :D).
   • Rád čtu, ale moc času na to není. Když je čas na čtení, většinou je čas na překládání, to pak má překlad přednost a knížku nechám opodál s tím, že si ji přečtu, až bude zase někdy čas na čtení, jenže tím pádem je zase čas na překládání, tak to jde pořád dokola.

  Text si pro Vás připravil @palko , vedoucí překladu.
   
  • To se mi líbí To se mi líbí x 3
  Naposledy upravil: 17 Říjen 2017
 2. fikxa

  fikxa Tým COTT Člen

  toz rad se prihlasim na testovani :) mensi vsuvka pred testovanim Divinity 2 :D
   
  • To se mi líbí To se mi líbí x 1
 3. Krabath

  Krabath Člen

  Pánové, klobouk dolů smekám před vámi. Už se opravdu těším na češtinu abych si mohl Fallout 4 zahrát.
   
 4. Kvi kva

  Kvi kva Člen

  Děkujeme, už se těšíme. Když firmy o naši krajinu zájem nemají. Češtinu nedělají, ale české money jim nesmrdí.
   
 5. Mozek

  Mozek Člen

  Letos budu mít opravdu pořádné Vánoce s výjímečným dárkem a ne jen trenky a ponožky. :ab:
  Díky za to a samozřejmě se náležitě odvděčím. :ay:
   
 6. predatorcz

  predatorcz Člen

  Co se stalo s lidma co chtěli dělat (nebo chvíli dělali) na DLCčkách ?Jinak výborná práce a držím palec :thumbsup:
   
 7. palko

  palko Člen

  Všichni překladatelé z týmu se věnují pouze překladu základní hry. Na DLC něco málo "vyšívá" Stoupa (náš super-šikovný korektor), zcela nezávisle na našem týmu Rado1980 (dá se najít na ulož.to) a dokonce ještě nezávisle RekordyTT (taky snad na ulož.to). Všechny tři překlady (ten Stoupův, Radkův i od RekordyTT) jsou primárně založené na Google Translate a neodpovídají laťce kvality, kterou jsme si nasadili. Tyhle existující překlady budeme brát jako inspiraci, ale jinak to stejně všechno musí projít skrze překladatele... proto to beru tak, že z DLC je 0 %, byť to není úplně přesné.
   
 8. CougarCS93

  CougarCS93 Člen

  Dobrá práce ... Je to tak akorát. Po koupi jsem t dohrál bez češtiny tak nějak na klasickej průchod a až vyjde tak si to dám znova, což je fajn protože si příběh už nebudu pamatovat ... :D :D

  Ale DLC je škoda no, protože na ty se chystám taky a zrovna ten Nuka world a Harbor jsou asi jediný co za to stojí ...
   
 9. Kvi kva

  Kvi kva Člen

  Jéj, že bude překlad DLC "jen" přes Google Translate mi rozhodně nevadí. Já to 100% cením, sakra alespoň něco. Ať si to zahrajou všichni. To mi připomíná, já mám času celkem dost, jednu starou hru bych byl ochoten přes ten Google Translate také prohnat. Jen nevím kde a jak vytáhnout a následně vložit texty.
   
 10. palko

  palko Člen

  Věř mi, když ti řeknu, že překlad přes Google Translate nechceš. Opravdu.

  Vedle třeba mnou na FB zmiňovaného "ohně pro efekt" (místo příkazu pro "zahájení minometné palby") jsou teď v DLC skvosty jako "Dobrá Guyova poznámka" ("Vzkaz od pohledného chlapíka") nebo třeba výhružka o "plácnutí přes obojek", která má být výhružkou o "nasazení obojku". Tohle. Prostě. Nechceš :).
   
  • To mě pobavilo To mě pobavilo x 1
 11. Farflame

  Farflame Člen

  To se do DLC pustili nějací fandové, kteří se s vámi nedomluvili, a když už to dělají, tak to dokonce ještě sprasili translatorem? Vím, že o překlad F4 měli zájem i jiné týmy, než ten váš, ale to je taková bitka o F4? Nebo prostě moc netrpělivých fandů?
  A ten Stoupa to dělal jen tak ze srandy? Že váš korektor už si sám překládá DLC a přes translator, to zní tak nějak... podivuhodně. ;)
   
 12. palko

  palko Člen

  Já bych to "zprasením" úplně nenazval. Prostě vzali verzi z Translatoru jako startovní bod a dle svého nejlepšího vědomí a svědomí to začli překládat. Navíc ani v jednom případě (Rado ani RekordyTT) se moc nedá mluvit o týmu, protože to víceméně táhnou sami. V momentě, kdy jsme zjistili, že na překladu dělá i někdo další (to bylo cca. v době, kdy jsme vydali ALFA verzi - tedy po roce), jsem se s oběma spojil. A když jsme se spolu bavili, bylo jasné, že kvalitativně míříme jinam. Proto padla možnost, že by se mohli zaměřit na DLC, které my jen tak brzo mít nebudeme. Oba dva nám mimo jiné po vydání ALFA verze dost pomáhali s testováním.

  No a za Stoupu mluvit úplně nemůžu :), ale předpokládám, že ho to baví. A díky němu máme překladatelský projekt připravený na překládání DLC.
   
  Naposledy upravil: 23 Říjen 2017
 13. Zdravím. Díky za překlad. Jelikož plánuju koupit GoY edici, chci se zeptat zda na ni půjde nainstalovat čeština a pojede aspoň v základu. Díky za odpověď
   
 14. palko

  palko Člen

  GOTY na PC je mám pocit jen základní hra + DLC, takže by to neměl být problém (samozřejmě DLC budou bez překladu).
   
 15. Chtěl bych si koupit ps4 verzi. Bude v tom problém?
   

Sdílejte tuto stránku