1. Soubory cookie nám pomáhají vylepšovat poskytované služby. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. Zjistit více

Článek Překlad hry The Banner Saga

Téma ve fóru 'Bleskovky' založil Chronos, 4 Listopad 2015.

?

Jak na vás zapůsobil překlad hry The Banner Saga?

Hlasování bylo ukončeno v 18 Listopad 2015.
 1. Výborně mě vtáhl do děje.

  45 hlas(ů)
  91,8%
 2. Překlad byl přiměřený, ale znám lepší.

  4 hlas(ů)
  8,2%
 3. Překlad se vůbec nepovedl.

  0 hlas(ů)
  0,0%
 1. Chronos

  Chronos Čestný člen Prémiový člen Tým COTT

  Zdravím všechny pařmeny a pařmenky, v dnešním článku bych se rád věnoval překladu hry The Banner Saga od překladatele Folkemona. Pro ty, kteří o hře nějaký zázrakem doposud neslyšeli, jedná se o výpravné RPG volně inspirované severskou mytologií s fantasy prvky. Předem vás musím upozornit, že tento článek nebude pojednávat o hře jako takové, ale pokusím se v něm zhodnotit kvality překladu.

  [​IMG]

  Symbióza překladu s atmosférou hry

  Jak si je jistě řada hráčů vědoma, tak české překlady mají častokrát nepříjemnou vadu, a tou je například přílišná doslovnost překladu, či naopak překlad, který je na hony vzdálený originálnímu znění. Tento jev známe většinou z televizních překladů filmů a seriálů, ale bohužel často nemine ani herní překlady, ať už jsou profesionální, či fanouškovské. Linie mezi těmito extrémy je velice tenká, a proto je nesmírně obtížné nalézt rovnováhu i pro excelentního znalce angličtiny či jiného cizího jazyka. V tomto konkrétním případě jsem byl svědkem úchvatně propracovaného překladu, který v žádném místě neskřípal, ba naopak působil, jako by ho už samotný autor scénáře sepsal v našem rodném jazyce. Samozřejmě hra je rozsáhlá, a i přes opakované hraní si dovolím tvrdit, že jsem neviděl všechny přeložené situace, které před vás hra postupně předkládá, takže je možné, že se i mistr tesař někde utl a vytvořil ne zcela libozvučný překlad.

  [​IMG]

  Jazyk překladu

  V téhle části mohu volně navázat na první odstavec, jelikož jazyk překladu byl, dle mého názoru, volen více než rozumně ke každé situaci. Míra uhlazenosti i vulgarity pasovala ke každé postavě přesně tak, jak jsem si ji podle jejího vzezření i tónu hlasu představoval.

  [​IMG]

  Celkové zhodnocení překladu

  Hraním této hry jsem strávil několik večerů a přesto, že jsem často lajdák, který mívá silné nutkání k přeskakování nezáživných pasáží, sloužících jako vata k hlavní příběhové lince, se přiznám, že v tomhle konkrétním případě jsem si dokonce přečetl i všechny lokace na herní mapě a leckterá u mě vyvolala pobavený úsměv. Rozhodně je na překladu vidět mnoho týdnů pilné práce, kterou na něm Folkemon odvedl. Podtrženo sečteno, překlad hodnotím velice kladně a doufám, že se ve stejném duchu přeloží i další díly této trilogie.
   
  • To se mi líbí To se mi líbí x 7
  • Souhlasím Souhlasím x 2
  Naposledy upravil moderátor: 4 Listopad 2015
 2. skalda

  skalda Člen

  Skvela prace. Moc dekuju.
   

Sdílejte tuto stránku